نقش تکنولوژی نانو در زندگی امروزی

اگر چه موضوع این مقاله پیرامون اهمیت صنعت تازه توسعه یافته نانو است، اما واقعیت نشان می دهد که محصولات نانو در حال حاضر نقش جانبی ای در ساخت و ساز بازی می کنند و این نوآوری برای موفقیت در بخش تجاری نیاز به گذشت زمان دارد.
با گسترش روز افزون جمعیت و افزایش میزان ساخت‌وساز و همچنین به دلیل محدود بودن منابع و مصالح مصرفی، تقاضا برای استفاده از مصالح جدید در صنعت ساختمان افزایش پیدا کرده است. تلاش در جهت پیدا کردن راه حل‌هایی برای اصلاح کیفیت، افزایش کارایی مصالح و کاهش مصرف ماده خام و انرژی، موجب استفاده از فناوری‌های نوین در این صنعت شده است.
یکی از بزرگ‌ترین فناوری‌های نوین در قرن حاضر فناوری نانو است که استفاده از آن در راستای برطرف کردن نیازهای صنعت ساختمان، می‌تواند راهگشا باشد. از مزایای استفاده از این فناوری می‌توان به افزایش کیفیت مصالح، صرفه‌جویی در مصرف انرژی و به تبع آن صرفه‌جویی اقتصادی اشاره کرد.
یکی از دلایل عدم رواج محصولات ساختمانی که برپایه نانوتکنولوژی هستند قیمت بالای آنهاست. در حال حاضر، مواد نانو و به عبارتی محصولات نانو هنوز هم به طور قابل توجهی گرانتر از سایر گزینه های محصولات دارای تکنولوژی است و از آنجایی که مصالح ساختمانی معمولا در مقادیر زیاد استفاده می شوند، با در نظر گرفتن کل حجم یک ساختمان یا سازه، یک تفاوت قیمتی کوچک می تواند در هزینه کل تاثیر قابل توجهی بگذارد.
علاوه بر این، عملکرد فنی محصولات جدید باید ابتدا اثبات شود. به طور معمول طول عمر مفید ساختمان در محدوده ۲۰ تا ۳۰ سال محاسبه می شود. در نتیجه هنوز یک تجربه عملی دراز مدت با بسیاری از محصولات نانو وجود ندارد و اطلاعات کمی درباره عملکرد محصولات در دراز مدت در دست است .
بنابراین، صنعت ساخت و ساز به محصولاتی که کارایی آنها اثبات شده است مانند مصالح معمول، تکیه می کند. همچنین وضعیت دانش ما درباره فراورده ها و محصولات صنعت نانو، امکانات و عملکردشان در صنعت ساخت و ساز در حال حاضر بسیار محدود است.

محصولات ساختمانی که با فناوری نانو ساخته می شوند
لیست محصولات ساختمانی که در آنها از فناوری نانو استفاده شده است شامل محصولات سیمانی(ملات، سیمان، تایل های سقف)، رنگ ها، روغن های جلادهنده و دیگر محصولات طراحی شده در پوشش سطح است. محصولات نانو در صنعت ساخت در حال حاضر در چهار بخش متمرکز هستند:
– مصالح سیمانی ساخته شده با فناوری نانو
-عایق صوتی و حرارتی یا تنظیم کننده دما
-پوشش سطح برای بهبود عملکرد مصالح مختلف
-محصولات نانوتکنولوژی حفاظت کننده در مقابل آتش
-سلول های فتوولتاییک

کاربرد نانو فناوری در صنعت بتن
یکی از جنبه‌های اصلی نانو تکنولوژی ماهیت میان رشته‌ای آن است. تعامل این علم با علم بتن می‌تواند نقطه عطفی در صنعت ساخت و ساز ایجاد کند. هدف نهایی از بررسی بتن در مقیاس نانو، یافتن نسلی جدید از مصالح ساختمانی با عملکرد‌های بالا و با خواصی جدید و متفاوت نسبت به خواص مصالح معمولی است.
اولین گام برای ورود به این عرصه، شناخت بتن است. بتن از پر کاربرد ترین مصالح ساختمانی است. استفاده از نانو تکنولوژی در صنعت بتن به چند سال اخیر برمی‌گردد‌. ثابت شده‌ که استفاده از ذرات ریزتر از میکرو سیلیس باعث افزایش مقاومت فشاری بتن شده است.
‌در حال حاضر هزینه‌های بالای نانو ذرات مانع از توسعه روزافزون این محصولات و استفاده آن‌ها در صنعت می‌شود، برای همین بهره‌برداری از نانو تکنولوژی در صنعت بتن در مقیاس تجاری همچنان به چند محصول قابل عرضه در بازار محدود شده است.
مشکل دیگر در زمینه استفاده از نانو مواد‌ها توزیع یکنواخت آن‌ها در ماتریس بتن است. معمولاً این مواد در حین افزوده شدن به بتن به صورت کلوخه انباشته می‌شوند و در مخلوط به خوبی توزیع نمی‌شوند، البته برای این حل مشکل می‌توان از دستگاه‌های مخلوط‌کن قوی استفاده کرد.

اشکال دیگر در این زمینه جذب آب بسیار بالای ذرات نانو است. این ذرات به علت سطح ویژه بسیار بزرگی که دارند مقدار زیادی آب جذب می‌کنند و ممکن است بر کارایی بتن تاثیر گذار باشد.

نمای بیرونی و بام ساختمان
فناوری نانو رو‌ش‌های زیادی برای بهبود خواص سطوح نمای ساختمان چه از نظر عملکرد و چه زیبایی عرضه می‌کند. با استفاده از نانو مواد، خواص سطوح در برابر آب و ذرات گرد و خاک (ذرات کثیف) با تنوع نسبتاً زیاد و به صورت دلخواه قابل تنظیم است، که از آن جمله می‌توان به سطوح آب دوست (Hydrophilic)، سطوح آبگریز (Hydrophobic) یا سطوح مقاوم در برابر روغن (Oleophobic) اشاره کرد.
استفاده از پودر تیتانیم دی اکسید در مقیاس نانو، اثربخشی لایه را افزایش می‌دهد و با توجه به کوچکی ذرات، از پخش نور جلوگیری می‌شود، بنابراین با استفاده از آن در جداره پنجر‌ه‌ها شفافیت مورد نیاز این پوشش تأمین می‌شود. در حال حاضر دامنه تولید سیستم پوششی فوتوکاتالیستی نسبتاً وسیع و شامل سطوح ابر آ‌بدوست است که در مثا‌ل‌های متنوعی چون آیینه، پنجر‌ه‌های خود تمیز شونده، قاب پنجر‌ه‌ها یا آجر (سفال) استفاده میشود.

عایق حرارتی
استفاده از عایق حرارتی در نمای خارجی، هم از نظر هزینه‌های سرمایه گزاری برای ساختمان‌سازی جدید و بازسازی ساختما‌ن‌ها و هم از نظر هزینه‌های عملیاتی از عوامل ضروری در اقتصاد ساختمان است. تنها در آلمان قریب به ۶ میلیارد متر مربع سطوح نما وجود دارد که تقریباً ۸۰۰ میلیون متر مربع از آن سطوح پنجره است و این در حالی است که بخش بزرگی از آن نیازمند بازسازی است. در اروپای غربی بازار عایق حرارتی در صنعت ساختمان تقریبا ۶ میلیارد یورو تخمین زده می‌شود.

پنجر‌ه‌ها و جدار‌ه‌ها
شیشه به دلیل شفافیت و مقاومت بالا با هر شکل و رنگی به عنوان مصالح ساختمانی برای پنجره و نما شناخته شده است. البته لکه دار شدن سریع، انعکاس نامطلوب و عملکرد بد آن به عنوان یک عایق حرارتی، از نکات منفی آن است. پوشش‌های نانویی این خواص منفی را به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش می‌دهند و بدین وسیله زمینه‌های عملکردی جدیدی را برای نمای شیشه‌ای به ارمغان می‌آورد.

۱۳۹۷/۴/۱۶ ،۰۰:۳۵:۵۸ +۰۰:۰۰ برچسب ها: |
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلا - فروش ویلا - ویلا شمال