معرفی فیلیپه استارک-Philippe Starck

استارک طراحی شگفت‌آور در میان طراحان تبلیغاتی است که توانایی تبدیل مواد خام به محصولات فریبنده و زیبا را را دارد. او بهتر از دیگر طراحان نیاز بازار را درک می‌کند و هزاران محصول؛ از مسواک گرفته تا قایق‌های تفریحی – تجملاتی را طراحی می‌کند. توانایی او در گرو القا کردن محصولاتی با خصوصیاتی منحصر به فرد است که توانایی برانگیختن تمام احساسات مهم مصرف کننده را داراست.

او فرزند یک مهندس هوانورد بود که ساعت ها وقتش را در دفتر پدرش صرف نقاشی پشت میز می کرد. این اعمال به عنوان یک تجربه سازنده برای او بود که همگام با افزایش سنش احساس می کرد که خلق آثار جدید و اختراع کردن برای او یک وظیفه است و به همین سبب او به سراغ تحصیل در رشته طراحی صنعتی و داخلی وارد کالج  École Nissin de Camondo واقع در شهر پاریس شد.

در آن هنگام که او خود هنوز یک محصل بود، شرکت خود را برای تولید موادی با قابلیت باد شدن (متورم شدن) تاسیس کرد. در همان سال یک خانه بادی را هم طراحی کرد که در نمایشگاه لوازم پچه گانه Salon de l’ Enfance نمایش داده شد و به عنوان اولین طراحی موفق استارک به حساب آمد که توجه پیر کاردین (Pierre Cardin) را به خودش جلب کرد. این امر سبب شد  که استارک بعد‌ها  به عنوان یکی از طراحان این شرکت نائل آید و ۶۵ قطعه از محصولات مبلمانی این شرکت را طراحی کند.

در دهه ی ۱۹۷۰ استارک طراحی داخلی کلوپ‌های شبانه‌ی La Main Bleue در مونتروی (۱۹۷۶) و Les Bains Douches در پاریس (۱۹۷۸) را بر عهده گرفت که این امر موجب شهرت بیشتر وی شد.

Les Bains Douches

در سال ۱۹۸۰، شرکت محصولات استارک را – که بعد ها Ubrik نامیده شد – تاسیس کرد تا به محصولات خودش نظیر قفسه کتاب (۱۹۷۹) Mac Gee جنبه تجاری و تبلیغاتی ببخشد.

Mac Gee Bookshelf – ۱۹۷۹

در این مرحله طرح های او که یک سبک نئومدرنیسم کم عمر  با استایل مشکی مات را داشتند(مثل صندلی باریSarapis (1983 –  کم کم تبدیل به استایل مدرن و جدیدی شد که در واقع با الهام از آثار و فرم های قبلی کارهایش و تفسیری مجدد و ماهرانه با ارائه شخصیتی جدید و تحریف شده به محصولاتش بود.

Sarapis Bar Chair

استارک خیلی زیرکانه با استفاده از نام محصولات طراحی شده خودش سعی می کند که شخصیتی در آنها تزریق کند برای مثال صندلی دکتر (Doctor Sonderbar  – ۱۹۸۳) یا صندلی (Lolamundo – 1986) را می‌توان نام برد.

Lola Mundo Chair

Doctor Sonderbar Chair

کار کردن با یک سری تولیدکنندگان از قبیل XO, Alessi, Dirade باعث شد تا او جادوی خویش را با انواع محصولات گره بزند. یکی از معروفترین محصولات وی آبمیوه‌گیر Humble lemon Squeezer -1990 بود.

Humble Lemon Squeezer -1990

او در واقع اولین ستاره طراحی در سطح بین المللی شد و محصولاتش شهرت روز افزونی را برایش به همراه می‌آوردند. به لطف آهنگ تبلیغاتی که عنوان آن – طراحی شده توسط استارک – بود  موفقیت او در زمینه تبلیغات نیز تامین شد.در سراسر این دوره ی پرکار، استارک به طور منظم محصولاتی را تولید می کرد که از نظر عملکرد بدعت آمیز بودند و یک کیفیت خیالی را به همراه داشتند، به طور مثال لامپ Ara  برای شرکت Flos و تلویزیون jim nature برای شرکت saba. 

Ara light for Flos

Jim Nature television for Saba

در اواخر دهه  ۱۹۸۰(اوایل ۱۹۹۰)، او شروع به ساختن ساختمان‌هایی با نشان اختصاصی در ژاپن کرد که هر کدام شکل و فرم مشخصی را داشتند. برای مثال ساختمان Nani Nani پوشانده شده از استحکمات مسی ؛ واقع در توکیو (۱۹۸۹) که اولین آنها بود و مرکز فرماندهی Ashai Breweries ؛ واقع در توکیو با سقفی برجسته از شعله‌های طلایی مجسمه سازی شده که محتملا شناخته شده ترین آن‌ها نیز باشد.

Ashai Breweries building

Nani Nani building

این ساختمان ها فقط تعدادی از پروژه‌های وی برای مشتری هایش بود. البته به جز ساختمان‌ها، مبلمان، وسایل روشنایی و صدها محصول دیگر او استعداد خود را به عنوان مدیر راهنمایی ماهر در طراحی ، با پروژه هتل Royalton واقع در نیویورک (۱۹۸۸) ثابت کرد.

 در اوایل دهه ۲۰۰۰، استارک در اوج قدرت طراحی و آفرینش خلاق خودش قرار داشت. با طراحی صندلی راحتی Ghost  Louis) ۲۰۰۲) برای شرکت کارتل، که به عنوان یک صندلی با فرم آنتیک و غیر مادی گرایانه بود  با نام tour-de-force ترجمه شد.

Louis Ghost Armchair

امروزه او اوقاتش را با کار کردن روی پروژه‌هایی که ظاهری گوناگون ولی نشاًت گرفته شده از یک طرح اصلی را دارند ادامه می‌دهد. به عنوان مثال می توان به خانه (P.A.T.H) ساخته شده در سال ۲۰۱۴ اشاره کرد که توانایی قرار گیری در ۳۴حالت مختلف را دارد. با داشتن درکی وسیع از چگونگی دنیای طراحی و بازاریابی، استارک بر این باور بود که  سرانجام و هدف طراحی باید صداقت باشد، و در واقع هدف، خلق محصولاتی برای مردم است، و برای انجام صحیح این کار باید با صداقت کامل آن را انجام داد.

گردآوری شده توسط: وانایر میرزایی

۱۳۹۷/۴/۸ ،۰۳:۲۹:۲۰ +۰۰:۰۰ برچسب ها: , , , |
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلا - فروش ویلا - ویلا شمال