مبلمان «زاها حدید»

معرفی
زاها حدید در تاریخ ۳۱ اکتبر ۱۹۵۰ در بغداد به دنیا آمد؛وی مدرک ریاضیات خود را از دانشکاه آمریکایی بیروت اخذ کرد و سپس برای تحصیل در مدرسه معماری (AA) راهی لندن شد.
 ایشان معمار برجسته ی عراقی – بریتانیایی بود. او اولین بانو و در واقع اولین مسلمانی بود که موفق به دریافت جایزه ی معماری  Pritzker شد. همچنین در سال ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ جایزه ی معماری strilling  را دریافت کرد.در سال ۲۰۱۲ و در سل ۲۰۱۵ زاها حدید اولین بانویی بود که مدال طلایی RIBA  را دریافت کرد.
حدید اساس معماری را در نحوه فکر کردن به آن می داند. طرح های ساختمانی حدید که به صورت نقاشی عرضه می شوند، در ٢۵ سال گذشته، نقش مهمی در تحول معماری معاصر داشته اند.
زاها حدید همچنین طیف گسترده ای از لوازم خانه و زندگی، مانند اکسسوری های الهام گرفته از معماری، جواهرات، مبلمان، و طراحی های داخلی خلاقانه را خلق کرده و مرز های این حوزه را به پیش رانده است.در ادامه با برخی از آثار خلاقانه وی در ارتباط با طراحی داخلی و مبلمان آشنا می شویم.

انواع محصولات و معرفی آن ها:

۱-صندلی «کوکی»:

این مبل نمونه ی دیگری از همکاری زاها حدید با برند ایتالیایی «Sawaya & Moroni»  است. او با استفاده از تا کردن صفحات دایره ای شکل پلاستیکی این صندلی را برای این شرکت معتبرایتالیایی خلق کرده است.این ورق پلاستیکی تک رنگ و به رنگ نیلی است و در دو جهت خم شده است به طوری که لبه ها به سمت عقب برگشته اند و صندلی قابل خم شدن به سمت عقب شده است.

۲-چهارپایه «ارکیده»:

چهارپایه های ارکیده با استفاده از اصول ریاضیاتی سطوح بدون جهت طراحی شده اند-با این ایده که یک شیء دارای لبه ی داخلی یا خارجی مشخصی نیست.انحنای سطح با پیچش ها و خمش هایش، ترکیب زیبایی از نشیمن صندلی، پشتی و پایه های آن را تعریف می کند. روی هر چهارپایه یک تا سه نفر می توانند بنشینند.این چهارپایه ها برای فضای خارجی طراحی شده اند و می توانند چسبیده به هم به صورت یک عنصر واحد و یا با فاصله از هم و با خلق فضایی متشکل از فرم های مرتبط، استفاده شوند.

۳-میز«مسا»:
میز مِسا برگرفته از ایده های فضایی ذاتی در معماری زاها حدید است.فرم این میز از توابع رایج  طراحی  پیروی نکرده است بلکه روایتی از طرح و فضای محیط دارد.

۴-میز «یخبندان مایع»:
مجموعه ی دیگری از طراحی های زاها حدید دسته ای از میز های چهار پایه به همراه کاسه هایی هستند بین یخ و آب که نام این مجموعه یخبندان مایع است.این سری از مبلمان ها بسیار شفاف هستند و در آنها می توان ذوب شدن یخ را که به آب تبدیل میشود مشاهده کرد.

۵-میز «آکوآ»:
این میز شامل سه پایه ی باله مانند است که به نظر می رسد در حرکت باشند. همچنین سطح روی میز شیب دار است که به شکل موج به نظرمی رسد.

۶-مبلمان «ماه»:

بی تردید با توجه به ویژگی های متمایز، این مبل همانند ساختمان هایی است که توسط زاها حدید طراحی و اجرا شده است. او با این طراحی  مبل زاویه دار بسیار پویایی را خلق کرده است. اینطور به نظر می آید که مانند مجسمه سازی این مبل را یک بلوک واحد در نظر گرفته که با حفاری کردن آن توانسته قسمت هایی را به عنوان نشیمنگاهی برای یک مبل، قسمت تکیه گاه، دسته ی مبل و … به وجود بیاورد. طراحی این مبل قدرت نمادین مبلمان هایی که همانند هنر مجسمه سازی طراحی و اجرا می شوند را نشان می دهد و درعین حال طراح ارگونومی را رعایت کرده و اساس طراحی ارگونومیک را نفی نمی کند.

۷-مبل «موراینه»:

از دیگر طراحی های زاها حدید با برنـــــــــــــد «Sawaya & Moroni » مبلی با طراحی مدرن و معاصر با نام یخ سفت است.این نمونه از مدل های کمیابی است که در طراحی های مبلمان مشاهده می شد. این مبل قرار دادی در مجموعه شرکت های بزرگ و خصــــوصی و ســـازمان های بزرگــــــی در سراسر جهان از جمله موزه ی «die Neue Pinakothek»  در مونیخ و دفتر مرکزی دونا کارن در نیویورک  نگهداری می شود.

۹-میز «میو»:

این میز نمونه ای از طراحی مبلمان زاها حدید برای برند ایتالیایی «Sawaya & Moroni» است که آخرین کار طراحی مبلمان او نیز هست. این میز از پلاستیک پلی اورتان ساخته شده است. میز Mew طراحی شده است تا دو سطح جدا گانه که با لبه های درونی منحنی به هم پیوسته هستند و در واقع یک قطعه ی واحد را تشکیل می دهند؛ را نشان دهد.

میز دارای دو پایه است که یکی از آنها از دیگری ضخیم تر است.این میز در رنگ های قرمز روشن، مشکی و سفید در دسترس است و برای استفاده به عنوان میزی در اتاق غذاخوری یا میز جلوی مبلمان طراحی شده است.

گردآوری شده توسط: غزل یوسفی آورزمان

۱۳۹۷/۴/۸ ،۰۶:۰۳:۱۶ +۰۰:۰۰ برچسب ها: , , |
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلا - فروش ویلا - ویلا شمال