مبلمان انقلابی(۳) : دهه‌ی ۱۹۳۰

با وجود رکود اقتصادی که در آغاز دهه ۱۹۳۰ در همه جا فراگیر شده بود و تحولات سیاسی و اجتماعی که در سال‌های قبل از جنگ جهانی دوم در اواخر همان دهه در حال رخ دادن بود، اما در این دوران شاهد پیشرفت‌های نوینی در طراحی صندلی بودیم. فلز که به خوبی در طراحی‌های دهه قبلی نقش خود را ایفا کرده بود، در این دهه به لطف طراحانی مانند: آلوار آلتو(Alvar Aalto)، مارسل بروئر (Marcel Breuer) و برونو متسون(Bruno Mathsson) ویژگی‌های کششی چوب مورد توجه قرار گرفت و جایگزین آن شد.

صندلی Paimio lounge

طراح: آلوار آلتو (Alvar Aalto)

سال طراحی: ۱۹۳۱-۱۹۳۰

وقتی که آلوار آلتو دراواخر دهه ۱۹۲۰ طراحی آسایشگاه Paimio Sanatorium را به دست گرفت، به این پروژه نزدیک شد، گویا خودش نیز بیمار است. همه جزئیات درهنگام طراحی رعایت شده بودند، ار رنگ زرد روی پله‌ها که برای شادی بیماران در نظر گرفته شده بود تا صندلی برای ساخت آن سه سال آزمایشاتی با تخته‌های چندلا صورت گرفت تا بیماران سل در هنگام نشستن روی آن کمترین مشکل تنفسی کمتری داشته باشند.

صندلی Stacking stools Model No.60

طراح: آلوار آلتو (Alvar Aalto)

سال طراحی: ۱۹۳۲

این چهارپایه که در اصل برای کتابخانه Vyborg طراحی شده بود در سال ۱۹۳۳ همزمان با صندلی  Paimio وی در فروشگاه Fortnum & Mason در لندن به نمایش درآمد. صندلی که آلتو طراحی کرده بود از آن به بعد به طور مداوم در مکان‌هایی که نیاز به صندلی‌های مقاوم و قابل حمل نیاز داشت مانند مدارس و مکان‌های عمومی دیده شد.

صندلی Zig-Zag

طراح: گریت توماس ریتفلد (Gerrit Thomas Rietveld)

سال طراحی: ۱۹۳۴-۱۹۳۲

او که از سن یازده سالگی به عنوان هنرمند در کارگاه کابینت سازی  پدرش کار می‌کرد در اوایل بیست سالگی کارگاه کابینت سازی خود را افتتاح کرد و در حالی که شور و اشتیاق خود را در معماری دنبال میکرد  با طراحی این صندلی به عنوان طراح و معماری رادیکال ظاهر شد.

صندلی Crate

طراح: گریت توماس ریتفلد (Gerrit Thomas Rietveld)

سال طراحی: ۱۹۳۴

این صندلی که منعکس‌کننده اشتیاق طراح برای طرحی ساده و ساخت و ساز ابتدایی میباشد، به سادگی و تنها با اتصال تخته‌های ارزان ساخته شده بود. در واقع این صندلی ترکیبی صادقانه‌ از طراحی ساده و و زیبا با مواد ساده بود که میتوانست مشکل اقتصادی آن دوران را رفع کند.

صندلی شماره ۴۰۶

طراح: آلوار آلتو (Alvar Aalto)

سال طراحی: ۱۹۳۹-۱۹۳۸

صندلی T102

طراح: برونو متسون(Bruno Mathsson)

سال طراحی: ۱۹۴۱-۱۹۳۴

صندلی Landi

طراح:  هنس کوری (Hans Coray)

سال طراحی: ۱۹۳۸

این صندلی که برای فضای باز طراحی شده بود با ایجاد سوراخ‌هایی در قسمت نشمین‌گاه آن هم توانستند از جمع شدن آب باران جلوگیری کنند و هم از وزن آن بکاهند.

گردآوری: وانایر میرزایی

۱۳۹۷/۶/۲۳ ،۰۴:۱۲:۵۹ +۰۰:۰۰ برچسب ها: , , , , |
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلا - فروش ویلا - ویلا شمال