مبلمان انقلابی(۲) : دهه‌ی ۱۹۲۰

بعد از جنگ جهانی اول، طراحان پیشرو توانستند از مواد نوظهور و تکنیک‌هایی نوین برای ساخت مبلمان استفاده کرده و همگام با عصر صنعتی و ماشینی آن دوران زیبایی را به بهترین شکل نمایش دهند.

صندلی قرمز/ آبی – (۱۹۱۸-۱۹۲۱)
طراح: گریت ریتفلد (Gerrit Rietveld)
در زمانی که طراحی‌های مبلمان همگی یک شکل، یک رنگ و یک جنس شده بودند و صندلی‌هایی مانند صندلی‌ چارلز رنه مکینتاش (Charles Rennie Mackintosh) و جوزف هافمن (Joseph Hoffmann) مبتکرانه و حیرت‌انگیز تلقی می‌شدند، گریت ریتفلد (Gerrit Rietveld) با صندلی که طراحی کرد مفهومی تازه‌ای از مبلمان ارائه داد.
این صندلی ترکیبی انتزاعی از سطوح و خطوطی بود در فضا که مانند تصویر ۳بعدی شده‌ی نقاشی‌های مینیمالیستی پیت موندریان بود.

صندلی (B306 (1928

طراحان: شارلوت پریاند (Charlotte Perriand) – لوکوربوزیه (le Corbusier) – پیره جینرت (Pierre Jeanneret)

اولین پروژه شارلوت پریاند (Charlotte Perriand) با لوکوربوزیه (le Corbusier) طرحی بود برای مبله کردن خانه Maison La Roche که لوکوربوزیه در حال ساخت آن در پاریس بود.
او برای این خانه سه نوع صندلی می‌خواست: اولی برای گفتگو، دومی مناسب استراحت کردن و سومی مناسب خوابیدن. اولین صندلی، صندلی B301 بود. دومین صندلی، صندلی Grand Confort club و سومی نیز صندلی B306 بود.

صندلی (MR10 – (۱۹۲۷

طراحان: میس ون در روهه (Mies van der Rohe) – لیلی رایش (Lilly Reich)

در طول دهه ۱۹۲۰ میس ون در روهه (Mies van der Rohe) با طراح داخلی لیلی رایش (Lilly Reich) شروع به همکاری در زمینه مبلمان کرد تا بتواند کیفیت پروژه‌های معماری خود را ارتقا دهد. در اواسط دهه ۱۹۲۰ آن‌ها نیز مانند بقیه طراحان خلاق جذب توانایی‌های لوله‌های فلزی شدند.آنها در صندلی MR10 توانستند اوج مدرنیته را در یک صندلی راحتی به نمایش بگذارند. این صندلی بعد‌ها در اقامتگاه Weissenhof در اشتوتگارت آلمان به نمایش گذاشته شد.

صندلی (B302 swivel chair – (1928-1929

طراحان: شارلوت پریاند (Charlotte Perriand) – لوکوربوزیه (le Corbusier) – پیره جینرت (Pierre Jeanneret)

این صندلی گردان که از صندلی‌های اداری الهام گرفته‌شده بود برای میز غذا‌خوری طراحی شده بود. شارلوت پریاند (Charlotte Perriand) تحت نظر لوکوربوزیه (le Corbusier) این صندلی‌ها را طراحی کرده بود. فرم ساده‌ای که به زیبایی در ترکیب با چرم تبدیل به کالایی لوکس می‌شد. کار با لوکوربوزیه باعث شد که پریاند نیز مانند او در کارهایش نظم زیادی را لحاظ کرده و حتی در کوچکترین ضربه مداد نیز دقت کند، چون بعدها شاید روی آثارش تاثیر داشته باشند

صندلی (B32 – (1928

طراح: مارسل برویر (Marcel Breuer)

این صندلی که نمادی از خلوص می‌باشد در اواخر دهه ۱۹۲۰ ساخته شد. مارسل برویر (Marcel Breuer) که طراح این صندلی بود با اضافه کردن یک قاب چوبی محکم به صنذلی باعث تقویت اجزای این صندلی شد.

صندلی (Grand Confort Club – (1928-1929

طراحان: شارلوت پریاند (Charlotte Perriand) – لوکوربوزیه (le Corbusier) – پیره جینرت (Pierre Jeanneret)

صندلی (Barcelona – (1929

طراحان: میس ون در روهه (Mies van der Rohe) – لیلی رایش (Lilly Reich)

در میان صندلی‌هایی‌ که میس ون در روهه (Mies van der Rohe) آن‌ها را طراحی کرد مشهورترین آن‌ها بارسلونا می‌باشد که در سال ۱۹۲۹ طراحی شد. این صندلی یکی از صندلی‌های شناخته شده قرن بیشتم می‌باشد.

گردآوری: وانایر میرزایی

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلا - فروش ویلا - ویلا شمال