شرکت نورسافروم (روشنایی و نورپردازی)

شرکت مهندسی روشنایی نورسافرم (سهامی خاص) به صورت تخصصی در زمینه روشنایی و نورپردازی حرفه ای فعالیت می کند. کارشناسان این شرکت تجربیات زیادی در زمینه طراحی و اجرای نورپردازی و طراحی روشنایی پروژه های مختلف از جمله موزه، ساختمان های مسکونی، ساختمان های تجاری و اداری، استادیوم های ورزشی، خیابان ها و محوطه های شهری دارند.

از جمله اهداف اصلی این شرکت ارتقای دانش روشنایی در بین مهندسین و کاربران روشنایی است.

با همین دیدگاه، شرکت نورسافرم اقدام به راه اندازی و تجهیز یک استودیو تخصصی نورپردازی نموده است که مراجعه کنندگان می توانند نور و روشنایی را در این فضا حس کنند. در واقع استودیو این شرکت بیشتر از آنکه محلی برای عرضه و نمایش محصول باشد، فضایی است برای حس کردن و تجربه کردن روشنایی و نور.

همچنین نورسافرم تنها مرکزی است که در ایران دوره های تئوری و عملی طراحی روشنایی و نورپردازی برگزار می کند. شرکت کنندگان در دوره های آموزشی این شرکت می توانند به صورت عملی نکات مربوط به روشنایی را تجربه کنند. در سایت این شرکت شما می توانید اطلاعاتی درباره زمینه کاری این شرکت و سوابق برخی از پروژه های انجام شده کسب کنید.

۱- نــام شرکت

نورسافرم از سه کلمه ”نور“ ، ”سایه“ و ” فرم“ گرفته شده است. نام شرکت نشان دهنده دیدگاه کلی این شرکت در زمینه روشنایی و نورپردازی است ، به این معنی که با ترکیب نور و سایه می توان یک فرم را خلق کرد. از دید ما نورپردازی بعد چهارم معماری محسوب می شود و نحوه طراحی روشنایی و نورپردازی است که درک بعد را برای ما امکان پذیر می سازد.

در حالت کلی از دید این شرکت زمانی می توان گفت که طراحی روشنایی خوب صورت گرفته که سه نیازش برطرف شود:

– کارایی بصری: تامین روشنایی کافی به منظور فراهم شدن امکان دید

– آرامش بصری: تامین روشنایی به گونه ای که افراد در محیط احساس آرامش داشته باشند

– نمود بصری: استفاده از نور، رنگ و سایه برای زیباکردن محیط

زمینه اصلی فعالیت این شرکت ارایه خدمات مرتبط با همه زمینه های روشنایی اعم از مشاوره، تامین کالا، اجرا، آموزش است.

محصولات:

  -چراغ های روشنایی داخلی:

چراغ های LED:

بدون شک LED اینده دنیای روشنایی است. مزایای بسیار مهم LED ها نظیر طول عمر بسیار بالا و مصرف بسیار کم انرژی باعث شده است که این تکنولوژی به میزان زیادی توسعه پیدا کند.
در بین محصولات این شرکت چراغ های بسیار متنوعی برای LED ها با کاربردهای مختلف وجود دارند که عبارتند از:
· انواع چراغ های) Downlight فروتاب(
· انواع چراغ های ریلی
· انواع چراغ های دکوراتیو با نورهای رنگی
· انواع چراغ های دیواری

چراغ های ریلی برای موزه ، گالری، فروشگاه:

در یک فروشگاه یا یک گالری، سوژه روشنایی ممکن است دایما تغییر کند. به همین دلیل استفاده از سیستم های ریلی یکی از مقرون به صرفه ترین روش ها برای داشتن حداکثر انعطاف پذیری ممکن است. ERCO یکی از با سابقه ترین تولید کننده های چراغ های ریلی است که محصولات آن در موزه های بسیار زیادی نصب شده اند. کیفیت بالای محصولات  ERCO و تنوع زیاد محصولات آن باعث می شود که طراحان روشنایی در پروژه های حرفه ای در سراسر دنیا به محصولات این شرکت توجه ویژه ای نشان دهند. DELTALIGHT نیزچراغ های ریلی متنوعی دارد که به دلیل قیمت مناسب و تنوع زیاد لامپ های مورد استفاده بهترین و اقتصادی ترین گزینه برای فروشگاه ها می باشد.

چراغ های آویز  برای روشنایی محیط های اداری:

در دفاتر کار مدرن امروزی، چراغ ها با ارتفاعی در حدود ۶۰ سانتی متر از سقف آویز می شوند و روشنایی خود را به صورت ترکیبی از نور غیر مستقیم و مستقیم به سطح کار می رسانند. در شکل زیر شماتیک پخش نور این چراغ ها نشان داده شده است. این شیوه روشنایی باعث افزایش راندمان افراد در محیط های کاری و بهبودکیفیت روشنایی می شود. Siteco یکی از بهترین تولید کنندگان چراغ برای محیط های اداری است. تنوع بسیار زیاد محصولات این شرکت و داشتن کیفیت بسیار خوب و در عین حال قیمت های رقابتی ناشی از تولید انبوه صنعتی توسط این شرکت، یکی از بهترین ویژگی های محصولات Siteco است.

چراغ های توکار/ روکار سقفی برای روشنایی محیط های اداری:

در محیط های اداری و تجاری، سیستم روشنایی باید دارای ویژگی های زیر باشد:

 • روشنایی یکنواخت و کافی
 • راندمان بالا
 • شاخص نمود رنگ بالا
 • خیرگی (چشم زدگی) بسیار کم منبع روشنایی و عدم انعکاس نور چراغ بر روی مانیتور

Sitecoیکی از بهترین تولید کنندگان چراغ برای محیط های اداری است. تنوع بسیار زیاد محصولات این شرکت و داشتن کیفیت بسیار خوب و در عین حال قیمت های رقابتی ناشی از تولید انبوه صنعتی توسط این شرکت، یکی از بهترین ویژگی ها محصولات سیتکو است.

چراغ های محیط های صنعتی برای محیط های صنعتی و سالنهای ورزشی

در محیط های اداری و تجاری، سیستم روشنایی باید دارای ویژگی های زیر باشد:
روشنایی یکنواخت و کافی.

. راندمان بالا

. شاخص نمود رنگ بالا

. خیرگی (چشم زدگی) بسیار کم منبع روشنایی و عدم انعکاس نور چراغ بر روی مانیتور
Siteco یکی از بهترین تولید کنندگان چراغ برای محیط های اداری است. تنوع بسیار زیاد محصولات این شرکت و داشتن کیفیت بسیار خوب و در عین حال قیمت های رقابتی ناشی از تولید انبوه صنعتی توسط این شرکت، یکی از بهترین ویژگی های محصولات سیتکو است.

-چراغ های روشنایی بیرونی:

چراغ های روشنایی معابر و تونلچراغ های مورد استفاده در روشنایی خیابان ها و تونل ها:

Schreder یکی از قدیمی ترین تولیدکنندگان چراغ های خیابانی است. قدمت این شرکت در ساخت چراغ های خیابانی حتی به قبل از دوران تولید لامپ های الکتریکی می رسد. بیش از صد سال دانش و تجربه در این شرکت باعث شده است که Schreder بتواند چراغ های متنوعی با ویژگی های منحصر به فرد نظیر کیفیت و دوام فوق العاده و راندمان بسیار بالا تولید نماید. همچنین Schreder جزو معدود شرکتهایی است که چراغ های اختصاصی برای تونل ها تولید می کنند. تنوع بسیار بالای محصولات Schreder در زمینه روشنایی تونل ها باعث می شود که این شرکت بتواند مصرف انرژی در تونل ها را حتی تا ۵۰% در مقایسه با سایر گزینه های مشابه کاهش دهد.

چراغ های روشنایی محوطه و نما انواع پروژکتورها و چراغ های مورد استفاده در روشنایی محوطه و نما

پروژکتورهای زمین های ورزشی نواع پروژکتور جهت تامین روشنایی در زمین های ورزشی مختلف:

دون شک Siteco  یکی از دو شرکت بزرگ تولید کننده چراغ در دنیا برای پروژه های ورزشی محسوب می شود. پروژکتورهای این شرکت در استادیوم های مهم و بزرگی که برای بازی های جام جهانی و یا المپیک مورد استفاده قرار می گیرند نصب شده اند.

پروژکتورهای Siteco در سه گروه نامتقارن (Asymmetrical)، متقارن (Symmetrical) و متقارن دایره ای (Rotationally Symmetrical) تولید می شوند.

توان مصرفی این پروژکتورها از ۷۰ وات تا ۲۰۰۰ وات بوده و برای هر نوع زمین ورزشی می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

سیستم های پروجکشن:

سیستم های پروجکشن ساخت شرکت اپتیکالایت

سوییس گزینه ای ایده آل برای نورپردازی ساختمان ها

تاریخی و نیز ساختمان های مدرن با نماهای پیچیده است.

با استفاده از این روش بدون اینکه نیازی به نصب چراغ روی نما باشد، طراح نورپردازی می تواند هر ایده ای که از نظر نورپردازی داشته باشد روی نمای ساختمان پیاده کند.

در این روش از موقعیتی که می توان پروژکتور را در آنجا نصب کرد از نمای ساختمان عکس گرفته میشود.

عکس تهیه شده توسط نرم افزارهای تخصصی به قالب های مخصوصی تبدیل شده و بر روی پروژکتور نصب می شود.

به این ترتیب طراح نورپرداز می تواند هر ایده ای که از نظر نورپردازی داشته باشد روی نمای  ساختمان پیاده کند، میتواند بخش هایی از نما را تاریک نگه داشته  و یا روی هر قسمتی که می خواهد تاکید کند..

پروتکل ها DALI  و ویژگی های آن:

DALI

یکی از رایج ترین پروتکل ها در سیستم های کنترل هوشمند روشنایی، پروتکل DALI است. در این پروتکل هر بالاست الکترونیکی دارای یک آدرس خاص است که می توان آن را به طور مستقل کنترل کرد. پروتکل DALI در موارد زیر توصیه می شود:

 • محیط های اداری که در آنها نور روز به میزان زیادی وجود دارد و می خواهند در صورت وجود نور طبیعی خورشید، نور چراغ ها کاهش یاید. (صرفه جویی در مصرف انرژی)
 • منازل مسکونی برای اینکه بتوانند سناریوهای مختلف روشنایی را برای کاربری های مختلف تعریف کنند. (صرف غذا، پذیرایی، خواب، …)
 • فروشگاه ها برای اینکه بتوانند با تغییر رنگ در ساعات/روزها/فصول مختلف جذابیت بصری بیشتری ایجاد کنند.
 • هر جا که بخواهند تک تک چراغ ها را به صورت مستقل کنترل کنند یا بخواهند بااستفاده از نرم افزار کامپیوتر منابع روشنایی را کنترل کنند.
 • امکان کنترل تک تک چراغ ها در یک محیط نرم افزاری
 • امکان کنترل بیش از ۶۴ آدرس توسط سیستم کنترلر
 • امکان تعریف سناریوهای مختلف با قابلیت تعیین سرعت تغییر از یک دهم ثانیه تا یک هفته
 • پانل کنترلی زیبا با امکان کار بسیار راحت و آسان برای کاربر
 • قابلیت اتصال به سیستم کنترلر مرکزی ساختمان های هوشمند
 • قابلیت انتخاب رنگ چراغ های RGB به صورت لمسی از روی پانل کنترلی
 • ۲) ۱٫٫٫۱۰V
 • در سالنهای تولیدی بزرگ که گروه های زیادی چراغ همزمان با هم کار می کنند این روش
 • برای تنظیم نور چراغ ها مقرون به صرفه و راحت است.
 • ۲) DMX

در مواردی که تلفیق نور و موسیقی مورد نظر باشد و نیز در مواردی که تعداد زیادی از وسایل همزمان با هم  بخواهند کنترل شوند از این پروتکل استفاده می کنند. با توسعه روزافزون LED ها، استفاده از این پروتکل نیز رونق بیشتری پیدا میکند. کنترلر های مخصوصی نیز برای این کاروجود دارند.

پروتکل DMX

پروتکل DMX سالهاست که در صنعت روشنایی مورد استفاده قرار می گیرد. این پروتکل سابقا بیشتر برای کنترل نورهای روی صحنه، چراغ های موسوم به Moving Head و همینطور کنترل سایر تجهیزات مورد استفاده در Stage ها نظیر دستگاه های تولید کنند دود و … مورد استفاده قرار می گرفت.

مهمترین مزایای پروتکل DMX نسبت به DALI عبارتند از:

– قابلیت آدرس پذیری بیشتر

– سرعت تغییرات سریعتر

در سالهای اخیر، با توسعه ورودی LED ها به صنعت روشنایی عمومی، استفاده از این پروتکل وتجهیزات مرتبط با این پروتکل در صنعت روشنایی عمومی نیز توسعه یافته است. امروزه از این پروتکل نه تنها برای تغییر رنگ، بلکه برای کنترل بارهای روشنایی نیز استفاده می شود.

انواع کنترلرهای DMX

انواع کنترلرهای DMX که توسط ما ارایه می شوند را می توان در دو گروه کلی تقسیم بندی کرد:

– کنترلرهایی برای کاربران حرفه ای(نورپردازان صحنه / مدیران سالن های تخصصی)
– کنترلرهایی برای کاربران عادی

سیستم های کنترل هوشمند  روشنایی

استفاده از سیستم های کنترل هوشمند روشنایی به سرعت رو به گسترش است. امروزه بنابر یکی از دلایل زیر سیستم های کنترل هوشمند روشنایی پیشنهاد می شوند:

 • صرفه جویی در مصرف انرژی با کنترل میزان روشنایی متناسب با نور طبیعی و حضور افراد در محل
 • افزایش رفاه با امکان کنترل پذیری بیشتر در میزان روشنایی و انتخاب آزادانه روشن و خاموش کردن
 • زیبایی بیشتر با امکان تعریف سناریوهای مختلف برای کاربردهای مختلف

کنترلرهای با صفحه لمسی

شرکت برای کاربردهای عمومی در مواردی نظیر فروشگاه ها، هتل ها، منازل مسکونی، رستوران ها و …، یک پانل کنترلی ویژه ارایه می کنند که ویژگی های زیر را دارد:

– سادگی برای استفاده کاربر

– امکان انتخاب رنگ و  تنظیم میزان روشنایی هر کدام از چراغ ها به سادگی و با لمس انگشتان دست

– امکان انتخاب سناریوهای روشنایی برای محیط های مختلف

– امکان زون بندی ساختمان و کنترل مستقل هر کدام از آنها

– امکان نمایش یک تصویر برای هرکدام از زون های ساختمان بر روی صفحه نمایش

– امکان ارتباط با ابزارهایی نظیر تلفن همراه (دارای سیستم آندروید)، آیفون و ای پد

سیستم  های روشنایی معابر

یکی از اخرین دستاوردهای صنعت روشنایی، سیستم های کنترل هوشمند روشنایی معابر می باشد. در این سیستم ها، روشنایی چراغ ها در ساعات کم تردد شب کاهش می یابد و به این ترتیب به میزان زیادی در مصرف انرژی صرفه جویی می شود.

این سیستم حتی بر روی چراغ های موجود نیز قابل اجرا است، به این ترتیب که با نصب کنترل کننده های مخصوص می توان سیگنال کنترلی را از طریق کابل های قدرت نیز ارسال نمود.

گردآوری شده توسط: مینا هاتفی

۱۳۹۷/۴/۸ ،۰۶:۰۳:۳۷ +۰۰:۰۰ برچسب ها: , |
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلا - فروش ویلا - ویلا شمال