دیتر ریمز dieter rams

دیتر ریمز یکی از تاثیر گذار ترین طراحان قرن حاضر است که در کشورمان کمتر شناخته شده. او به همراه تیم طراحی اش بسیاری از اثر گذار ترین و مهمترین طرح های لوازم خانگی و مبلمان قرن بیستم را ارائه کردند.

دیتر ریمز در مورد کودکی اش می گوید: “وقتی که بچه بودم زیاد پیش پدر بزرگم می رفتم، می دیدم که او چگونه فرم هایی ساده اما زیبا می سازد، این چیزی بود که من دوست داشتم انجام دهم. من نمی دانستم می خواهم طراح شوم، ولی این را می دانستم که می خواهم یک چیزهایی بسازم…«چارلز و ری ایمز» و «جورج نلسون» از طراحان مورد علاقه من در گذشته هستند، من هرگز ایمز را از نزدیک نشناختم ولی نلسون را می شناسم و عاشق وقتی هستم که او در مورد طراحی صحبت می کند. در مورد طراحان حال حاضر هم کارهای «جاسپر موریسون» را دوست دارم.

در سال ۱۹۴۷ تحصیل در رشته ی معماری و دکوراسیون داخلی را در مدرسه ی هنری ویسبادن شروع کرد اما یک سال بعد به خودش استراحتی داد تا در کنار پدر بزرگ هنرمندش به فراگیری علم نجاری بپردازد و از تجربیات او بهره مند شود. او در همان سال دوباره به مدرسه بازگشت و تحصیلاتش را ادامه داد و در سال ۱۹۵۳ با افتخارات زیادی  فارغ التحصیل شد.

در سال ۱۹۵۵ به تشویق یکی از دوستان درخواستی را جهت استخدام در کمپانی محصولات الکتریکی “بروان” فرستاد و توسط «اِروین و آرتور براون» که در پی مرگ پدرشان «مکس براون» ریاست کمپانی را بر عهده داشتند، استخدام شد.

کاری که او باید آنجا انجام می داد خلق فضای مدرن داخلی برای شرکتی بود که داشت محصولات الکتریکی انقلابی تولید می کرد. او همزمان هنرجوی “مدرسه ی طراحی اولم” هم شد.

ریمز با سرعت زیادی پیشرفت کرد و توانست به طراحی محصول نیز بپردازد و در سال ۱۹۵۶ با طراحی درب شفاف پلیمری برای دستگاه مشهور ضبط و پخش SK4 توانایی های خودش را اثبات کرد. او به دلیل توانایی هایش در سال ۱۹۶۱ به سمت ریاست بخش طراحی شرکت براون منصوب گردید و تا سال ۱۹۹۵ که باز نشسته شد، در این مقام باقی ماند.

تصویر سمت راست دستگاه ضبط و پخش با درب شفاف پلیمری اش که اولین بار توسط ریمز در این دستگاه بکار برده شد و از آن به بعد تبدیل به یک استاندارد برای این دستگاه شد.

و سمت چپ طرح قبلی دستگاه است.

در اولین سال استخدامش در براون، ریمز که جوانی ۲۳ ساله بود، طرح زیر را برای به روز نمودن طراحی داخلی شرکت ارائه داد.

در دیوار پشتی این طراحی شجاعانه به سبک مدرن، می توانید اولین نمودهای سیستم های ذخیره سازی دیواری را که بعد ها در شرکت ویتسو به تولید انبوه رسید، ببینید. در سال ۱۹۵۹ دیتر رامز از «اِروین براون» پرسید که آیا می تواند برای «نیلز ویتسو» و «اتو زپف» طراحی مبلمان انجام دهد؟ و براون فورا پاسخ داد: “بله. این کار به بازار رادیوهای ما کمک خواهد کرد.” یک سال بعد، سیستم جهانی قفسه بندی دیواری ۶۰۶ روانه بازار شد.

سیستم قفسه دیواری ۶۰۶ طراحی آقای ریمز یرای شرکت ویتسو – او به همکاری اش با ویتسو تا به امروز ادامه داده است.

بیش از ۱۰۰ محصول طراحی شده توسط دیتر ریمز؛ موضوع نمایشگاه در گالری پاریس است که به بررسی فلسفه طراح آلمانی “کمتر اما بهتر” میپردازد

ریمز می گوید: فرم باید از عملکرد پیروی کند و جور دیگری از طراحی برای من قابل تحمل نیست. مسلما عملکردهای روحی روانی هم وجود دارند که باید به آنها توجه کنیم، مساله اصلی، نگه داشتن تعادل بین زیبایی ظاهری و وفادار ماندن به عملکرد محصول است.او میگوید من یک طراح صنعتی نیستم، من یک معمار هستم چرا که تحصیلاتم را در این رشته به اتمام رساندم. و اضافه می کند: دلایل زیادی برای این انتخاب هست، ولی یکی از آنها که من از همه بیشتر از آن تنفر دارم وجود محصولاتی غیر ضروری است که روی آنها اسم دیزاین می گذارند. و این باعث می شود که دنیای دیزاین از چیزی که واقعا باید باشد، و آنچه که هدف دیزاین است، یعنی کمک برای زندگی راحت تر، فاصله بگیرد… طراحی در حال همه گیر شدن است اما به عقیده من نه در مسیر درست و من ترجیح می دهم که به معماری برگردم.

راضی کننده ترین محصولی که تا به حال طراحی کرده است، دستگاه ضبط و پخش است، این اولین باری بود که از پلی کربنات برای پوشش این دستگاه استفاده می شد، چیزی که بعد ها تبدیل به یک استاندارد شد. بیشترین طرح هایی که دوست دارد محصولات کوچک هستند، مثل رادیو برای براون.

قسمت اعظم طراحی های او برای شرکت براون، بخشی از مجموعه های دائمی موزه های بین المللی شده اند. دیتر ریمز به عنوان یک منبع الهام برای طراحان جوان باقی ماند، نمونه های برجسته آنها جاناتان ایو و جاسپر موریسون هستند که معترف به تأثیر پذیری از او در کارهایشان، در اپل و راونتا، هستند. اما ریمز بر این عقیده است که یک طراحی اصولی و خوب نظر همه را جلب می کند و ممکن است طراحی های خوب شبیه یکدیگر باشند. ریمز با تعریف کردن زبان دیداری زیبا و خوانا برای محصولاتش به عنوان یکی از تأثیرگذارترین طراحان صنعتی قرن بیستم شناخته شده است. ریمز در سال ۱۹۹۶ برنده مدال طلائی طراحی جامعه طراحان آمریکایی شد.

تحقیق از تینا حاجی خداداد

نام شرکت : dieter rams

کشور : آلمان

تلفن : –

ایمیل : –

سایت : –

۱۳۹۷/۳/۸ ،۰۷:۱۹:۲۸ +۰۰:۰۰
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلا - فروش ویلا - ویلا شمال